1 - 1 70': Adnan AGANOVIC

2425. Alexandru VAGNER
Arbitru:
U Cluj:

FC Brasov a reusit sa obtina un rezultat de egalitate in deplasarea de la Cluj, dupa un meci pe care l-a controlat in mare parte. In fapt, stegarii au fost nevoiti sa alerge dupa egalare aproape tot meciul, dupa ce Viveiros a inscris in poarta fostei sale echipe. Asa cum bine observau si comentatorii de pe site, Vivi a avut o atitudine mai mult decit demna dupa ce a marcat, desi conditiile in care s-a despartit de FC Brasov nu au fost ele mai bune (restante salariale). A urmat o goana dupa egalare: U Cluj s-a multumit sa se apere si sa incerce arma contraatacului, stegarii au iesit la joc. Nu am aratat foarte bine in debutul de meci, jucatorii aratind o oarecare teama, nesiguranta... Din fericire, am fost nevoiti sa atacam si astfel au venit si ocaziile. Am ratat egalarea pina la pauza, Constantinescu nimerind bara (Constantinescu, din nou unul din cei mai periculosi stegari). Repriza a doua a inceput tot in nota de dominare a noastra, cu posesie buna si mingi aduse in preajam careului advers. Szabo a mutat decisiv si surprinzator prin schimbarile facute: Aganovic si Enceanu, cei care au intrat in a doua repriza, au fost oamenii care au facut golul egalizator - Enceanu a fost faultat, Aganovic a executat extraordinar lovitura libera. Spuneam ca a mutat surprinzator pentru ca nu ma asteptam ca Marian CONSTANTINESCU sa fie inlocuit. Aparuse de cele mai multe ori la finalizare, era unul din cei mai periculosi stegari. Insa i-a iesit lui Szabo, astfel ca jos palaria! Dupa golul de 1-1, stegarii au lasat-o mai moale, parca obositi dupa aceasta fuga dupa egalare. Cu toate acestea, au pastrat posesia, au incercat sa apere sus, nelasind prea multe sanse adversarilor sa pericliteze poarta lui Iacob. Citeva cuvinte de lauda si pentru portarul stegarilor, care a reusit sa scoata mingea de 2-0 a lui Viveiros. Per total, un rezultat bun pentru FC Brasov, venit dupa o partida reusita, in care am aratat ca fotbalul nu este doar o notiune abstracta pentru componentii echipei. Si din nou revin sperantele... comentarii aici