959. Andrei CRISTEA
Arbitru:
FC Botosani:

GSP.RO
Atacantul Aco Stojkov, care a trecut şi pe la juniorii lui Inter Milano, a adus prima victorie după 5 luni de pauză pentru moldoveni, ntr-un meci n care Andrei Cristea a marcat un gol şi-un autogol. Lunile ntregi fără succes şi teama de un nou eşec le-au anesteziat instinctele de fotbalişti celor de la Botoşani şi Braşov. Ieri la prnz, s-a nceput timid şi s-a continuat cam la fel, asta pnă cnd Andrei Cristea a ncurcat porţile şi a deschis scorul pentru gazde, deviind nefericit centrarea lui Croitoru (18): 1-0! VIDEO: Vezi AICI fazele meciului! Apoi, partida s-a animat brusc, s-a jucat pe contre, iar Cristea a luat din nou prim-planul. A profitat de excelenta pasă "printre" a lui Mateiu şi a făcut 1-1 n minutul 40, scăpnd de reproşurile antrenorilor din pauză. n partea secundă "stegarii" au părut ceva mai decişi să forţeze victoria, nsă le-a lipsit inspiraţia n careul advers, n vreme ce amfitrionii au tot aruncat mingi n careul lui Iacob, doar-doar o ieşi ceva. Şi pnă la urmă le-a ieşit, chiar n prelungiri! Portarul Braşovului a ieşit prost dintre buturi, n-a respins cum trebuie o minge relativ simplă, iar macedoneanul Stojkov şi-a făcut un cadou de vis. 2-1, Botoşaniul poate visa n continuare la salvare, n vreme ce Tmpa se vede din ce n ce mai tare n ceaţă. "Am jucat mai bine, merităm victoria, dar nu trebuie să ne culcăm pe-o ureche. Vom avea un retur de foc" (Leo Grozavu, antrenor FC Botoşani) "Am pierdut un meci de şase puncte, din păcate nu izbutim deloc să ne descurcăm cu echipele mici" (Cornel Ţălnar, antrenor FC Braşov)