474. Marius CONSTANTIN
Arbitru:
Otelul Galati:

GSP.RO
Poetul Astafei şi puştiul Tudorie au adus victoria Oţelului la Braşov, complicnd serios situaţia gazdelor n clasament. Braşovul avea nevoie de victorie mpotriva Oţelului ca să nu se afunde şi mai rău n subsolul clasamentului. Totuşi, cei care au presat din primul minut au fost gălăţenii. Astafei a scăpat singur, dar a trimis peste, ncercnd un lob (7), Lovin l-a ncercat pe Iacob cu un şut de la distanţă (8), iar Dan Popescu a trimis n plasa laterală (11). VIDEO: Vezi AICI fazele meciului! Gazdele nu s-au regăsit şi pnă la urmă Oţelul a profitat de spaţiile din defensiva galben-negrilor. Tudorie l-a lăsat singur pe acelaşi Astafei şi acesta a nscris (12). Replica braşovenilor n-a existat, iar Tudorie a dublat avantajul cu o lovitură superbă de cap (23)! 0-2 şi Braşovul simţea fiorii retrogradării. Nu mult, pentru că la faza imediat următoare, Buga a readus speranţele cu un şut puternic din interiorul careului. 1-2! Pnă la pauză, Astafei şi Marquinhos au mai irosit două şanse clare de gol. Semnalul deşteptării Braşovului l-a dat Marius Constantin. Intrat pe teren n minutul 34, fostul rapidist a fost eliminat n minutul 47. Totuşi, n inferioritate, braşovenii au nceput să joace fotbal. Presiunea a crescut la poarta lui Goicoechea, Surdu (77), Machado (80) au trecut pe lngă egalare. Finalul a fost unul interzis cardiacilor. Aganovici a lovit transversala şi n aceeaşi fază portarul Oţelul a mai avut o intervenţie salvatoare n faţa lui Mateiu (88). S-a terminat aşa! Au cerut două penalty-uri Gazdele au solicitat lovitură de pedeapsă n minutul 59, cnd Buga a fost pus la pămnt de portarul Goicoechea, după ce braşoveanul dăduse mingea pe lngă el. Arbitrul Tudor a lăsat jocul să continue, deşi reluările TV au arătat că se impunea dictarea unui penalty. Cinci minute mai trziu, Grigorie s-a prăbuşit şi el n careu, după un duel cu Machado, dar arbitrul n-a dictat nimic. n schimb, "centralul" bucureştean i-a iertat pe galben-negri de o eliminare. n minutul 36, Vagner a intrat tare asupra lui Srghi, fără a atinge balonul, cu talpa pe glezna adversarului. Tudor i-a arătat braşoveanului doar "galben", nsă reluările TV au arătat că se putea dicta chiar şi eliminare. Constantin l-a rupt pe Marquinhos n minutul 47 Marius Constantin a avut o intervenţie ntrziată asupra lui Marquinhos. Iniţial, Tudor a dictat fault şi galben pentru braşovean, dar cnd a văzut ct de serioasă e accidentarea gălăţeanului l-a eliminat. Gălăţeanul a revenit pe gazon, dar n minutul 57 a părăsit terenul.