3 - 1 83': Diogo FONSECA

3725. Alexandru VAGNER
Arbitru: Alexandru Tudor
Pandurii:

FC Brasov a fost invinsa in deplasare de Pandurii, scor 1-3, in prima partida din acest campionat.

Meciul a inceput cum nu se poate mai prost pentru stegari, minutul 20 inregistrind pe tabela deja 2-0 pentru gazde. Din fericire prima repriza s-a terminat doar 2-0, astfel ca ne asteptam ca dupa pauza sa vedem alta formatie FC Brasov. Lucrurile au fost putin mai bune, dar nu suficient. Faptul ca Szabo a schimbat la pauza intreaga banda dreapta - Vagner si Enceanu au iesit, Straut si Tatar au intrat) a spus multe despre ceea ce s-a intimplat pe faza defensiva si nu numai.

Cu toate aceste schimabri, tot gorjenii au inscris pentru 3-0, astfel ca ultima jumatate de ora a fost un chin. Au existat citeva ocazii importante si la poarta gazdelor, dar ghinionistul zilei a fost Iulian Popa, care nu a putut sa-si sarbatoreasca ziua de nastere si cu un gol. Si totusi, stegarii au reusit sa inscrie golul de onoare prin Fonseca, intrat in locul lui Mateiu, printr-o reluare din 10 metri, din centrarea unui alt venit, Serginho. A fost o infringere amara, care are darul de a ne spune ca inca nu suntem pregatiti pentru acest campionat. Trebuie sa avem rabdare, am jucat impotriva unei echipe bune a campionatului, care si a inceput pregatirea mai repede, si a si facut niste transferuri importante (da, transferurile se fac pe bani, pentru cei care se intreaba de ce nu am facut si noi). Cu toate acestea, Fonseca - unul din cei veniti acum - a reusit un gol frumos, care poate sa-i dea incredere mai departe.

Ce parere v-a lasat jocul stegarilor? A fost buna asezare 4-4-1-1 sau i-am invitat pe gorjeni sa vina peste noi? Am fi avut mai multe sanse cu un 4-4-2 autentic?