716. Octavian ABRUDAN
849. Attila HADNAGY
Arbitru: Alexandru Tudor
Steaua:

Nu stiu daca trebuie sa fim bucurosi sau tristi dupa acest egal. Au fost doua reprize diametral opuse: prima in care stegarii au ratat cu nonsalanta ocazii peste ocazii, adoua, cu Steaua mai prezenta la finalizare.

Si cu toate acestea, Hadnagy putea sa ne aduca 3 puncte in minutele de final, dar, excelent "servit" de Nicolita, n-a reusit din citiva metri sa-l invinga pe Zapata. Un 0:0 care ne coboara pe treapta a treia a clasamentulu, la 1 punct de primele doua, Urziceni si CFR Cluj.

Suntem tristi ca nu am reusit in 12 oameni sa invingem, spun asta pentru ca publicul a fost mai aproape ca niciodata de steagri. Acum citiva ani eram scirbit de un meci FC Brasov - Steaua 0-1, cind la golul stelistilor trei sferturi din stadion s-a ridicat in picioare. Acum, lucrurile s-au schimat radical si se pare ca publicul brasovena si-a regasit mintea de odinioara, cind Steagu' facea senzatie cu Espanyol, Besiktas s.a.m.d.

Este doar un punct, un punct totusi care ne da sperante pentru viitor. Trebuie sa ne gindim tot la primul loc, doar acela merita! Sa nu uitam ca a mai trecut o etapa si suntem in continuare neinvinsi pe teren propriu de la revenirea in primul esalon! Este o performanta pentru care trebuie sa-i felicitam pe baietii nostri.

Urmeaza un meci dificil in campionat, la Galati, o echpa care in aceasta etapa a invins in deplasare la Tirgu-Jiu cu 2:3, dupa ce a fost condusa cu 1:0 si 2:1. Sa speram ca vom intrerupe aceasta serie negativa (infringere la Cluj si egal cu Steaua acasa).

Forza STEAGU'!

PROSPORT.RO
Dup ce a reusit s supravietuiasc unei prime reprize slabe, Steaua s-a ntrecut ieri cu Brasovul n ocazii, dar nu a putut scoate mai mult de un 0-0. Versiune curioas a Stelei la Brasov, unde Stoichit a trit primul moment de inspiratie de la venirea n Ghencea. Cu cea mai mare ocazie a primei reprize venit chiar n minutul 1, cnd Kapetanos a trecut putin pe lng mingea centrat de Szekely, Steaua a suferit. La putinele faze solide n jumtatea Brasovului, stelistii n-au fcut dect s exagereze cu pasele spre Kapetanos, mai mereu n ofsaid, si spre Szekely, idee care nu a fcut dect s-l pun ntr-o lumin bun pe Ezequias. Lucrurile au stat altfel pentru Brasov, care a artat ieri ca o echip aproape mare. Greseli putine, mingi recuperate n jumtatea Stelei si presing avansat. Asa a venit ocazia lui Zaharia, care l-a ntins pe Zapata n minutul 8 cu o lovitur de cap, sau cea a lui Grigore, care a lovit bara zece minute mai trziu, ntr-un moment n care Steaua se apra la marginea carelui lui Zapata. Steaua si-a revenit la pauz Cum timpul nu tine cu niciun antrenor al Stelei, Stoichit a fortat n a doua repriz. Alt sistem, trei atacanti, Cristi Tnase n locul lui Ninu si Nicolit trecut fundas dreapta. Schimbarea a fost evident chiar dac, nerefcut, Tnase a cedat, dup ce a artat c poate scoate Steaua din momentul confuz n care se afl. Dar nu acum. si noul sistem a prins bine. Abrudan a fost nevoit s scoat de pe linia portii mingea trimis de Stancu, pentru ca, la urmtorul atac al Stelei, Surdu s fie blocat n ultimul moment de Rui Duarte. Cu zece minute nainte de final, Stancu l-a ntins pe Coman cu un sut superb. Nevoiti s riste, oamenii lui Stoichit le-au permis brasovenilor s rateze dou ocazii mari n ultimele minute, ntr-un meci care a lsat Steaua departe de primul loc.