0 - 1 29': Marius MALDARASANU
0 - 2 59': Mihai ROMAN
Arbitru:
Dinamo:

"Sunt convins ca este o victorie absolut meritata, iar scorul putea fi mult mai mare. Am jucat perfect, i-am blocat pe faza de constructie inca din terenul lor. Presingul nostru la mijlocul terenului i-a incetinit, iar pe recuperare am purtat contraatacuri rapide. Mi s-a parut exagerata presiunea pusa pe FC Brasov in saptamana dinaintea jocului. Ce v-ati fi imaginat, ca mergem la Dinamo sa ne dam la o parte? Daca Dinamo era mai buna, atunci ar fi castigat pe teren. Noi am jucat numai pe teren, nu pentru a face jocurile cuiva. Este o satisfactie foarte mare ca am castigat dupa 40 de ani pe terenul lui Dinamo. Suntem un grup frumos si am avut forta de a ne lupta pentru Liga Europa cu marile puteri si inca mai avem sanse mici de a mai prinde un loc in aceasta competitie. Aceasta echipa este frumoasa, chiar daca a traversat o perioada grea in acest retur, la care s-a adaugat si incertitudinea cu numirea mea la echipa nationala. Le mul?umesc baietilor pentru felul cum au luptat si pentru ca au inteles ca joaca pentru ei." Razvan Lucescu, antrenor FC Brasov "Am obtinut o victorie meritata. Am jucat mai bine ca Dinamo. FC Brasov a jucat numai la victorie, chiar daca au fost foarte multe speculatii inaintea acestui joc. Chiar daca sansele sa prindem un loc de Cupa UEFA sunt mici, noi vom lupta pana la capat. Dinamo nu a pierdut campionatul in meciul cu noi , l-a pierdut pe parcursul acestui retur. Cat am jucat la Dinamo mi-am facut datoria si ma bucur ca la final tot stadionul m-a aplaudat." Catalin Munteanu "A fost o victorie mare a nostra in fata celor de la Dinamo. Am stiut ce trebuie sa facem si am fost mai buni decat Dinamo. Am demonstrat celor care nu credeau ca ne vom apara sansele corect, ca suntem jucatori profesionisti si ca ne respectam pe noi si meseria noastra." Dani Coman "Speculatiile din jurul acestui meci ne-au ambitionat si mai mult. Nimeni nu poate sa conteste victoria noastra. As vrea sa-l vad acum pe Mihai Stoica in ultima etapa, cum abordeaza meciul cu Steaua. Atunci vedem daca se joaca corect. E vorba de onoare si corectitudine. De aceea intram pe teren, sa fim corecti." Marius Maldarasanu

GSP.RO
Dinamo a pierdut lamentabil n fata Brasovului lui Razvan Lucescu si nu mai are nici o sansa la titlu. Ar putea pierde chiar locul 2! Copilul lui nea Mircea contra baiatului lui tata. Adica Mircea Rednic contra Razvan Lucescu. Ce orgolii! Pustiul care a prins drag de fotbal n Groapa, carat de parintele sau la meciurile jucate de el n marea echipa a lui Dinamo, nu se gndea vreodata ca va ajunge n situatia de a sufla titlul dragostei din adolescenta. Lucescu jr. nemilos Cine credea ca Razvan va fi milos s-a nselat. Brasovul a venit supermotivata n stefan cel Mare si a dat o replica contondenta. "Stegarii" selectionerului au controlat autoritar prima repriza. Din toate punctele de vedere: fizic, tactic si tehnic. Rednic a privit neputincios la jocul de toata jena al elevilor sai, care n-au luat n serios avertismentul tras n debut de ocaziile ratate de Surdu (6) si Ilyes (17). Suporterii au nca rabdare. Danciulescu a scapat la limita ofsaidului, dar a fost oprit prin fault de Coman, n postura de ultim aparator. Rosu? Nu, doar galben pentru portar. Lovitura lui "Malda" Tribunele erup n minutul 27. E gol, dar la Timisoara. Poli conducea cu 1-0 liderul Urziceni si cresteau sperantele la titlu. Euforia fanilor s-a stins nsa repede. Un minut mai trziu, fostul dinamovist Catalin Munteanu a centrat n careu, Surdu i-a asezat mingea cu fruntea lui Maldarasanu, care a nscris nestingherit.:o 1-0 pentru FC Brasov si Dinamo a intrat la vestiare ntr-un cor de huiduieli. Vezi golul marcat de Maldarasanu (video)

PROSPORT.RO
Dinamo a nceput meciul de o maniera foarte precauta. Rednic i-a sfatuit pe jucatorii sai sa faca un joc calm de pase si sa se apropie ncet de poarta aparata de Dani Coman. De cealalta parte, brasovenii au evoluat fara emotii, deoarece nu mai au nicio miza pe acest final de cimpionat. Desigur, niciuna n afara de a juca pentru ei, pentru propria mindrie. N-a durat mult si apararea impecabila a 'ciinilor' a clacat n minutul 28, atunci cind Maldarasanu a fost servit impecabil, la limita offside-ului, de Surdu. Ex-rapidistul a preluat calm si l-a executat pe Dolha. 1-0 si Dinamo a nceput sa panicheze. Niculae, Tamas si Cristea s-au apropiat, pe rind, de gol, cea mai mare ocazie apartinindu-i ultimului, la o lovitura libera de la 20 de metri. Repriza secunda a nceput cu echipa lui Rednic atacind n valuri poarta lui Coman, nsa Niculae, Torje sau Miranda s-au dovedit a fi neputinciosi n fata golului. Mutarile 'Puriului' au fost neinspirate si atacurile nebunesti ale elevilor sai au fost taxate de Roman, care a scapat pe contraatac si l-a executat cu singe rece pe Dolha (60'). Atacul dinamovist a fost steril pina la final si Lucescu a cistigat din nou la capitolul tactica. Dinamo ramine pe locul doi, la patru puncte de Unirea Urziceni, si pierde orice sansa de a mai lua titlul n acest sezon, ialomitenii devenind, practic, n proportie de 90%, noua campioana a Romaniei!

Monitorul Expres:
Baiatul lui tata, asa cum l numea, nu demult, Mircea Rednic pe Razvan Lucescu i-a dat o lectie de fotbal si de caracter antrenorului dinamovist, nvingndu-l n Groapa cu 2-0. FC Brasov a facut un meci perfect, s-a aparat foarte exact si a contraatacat foarte periculos. Cu siguranta ca meciul cu Dinamo a fost cel mai bun joc facut de stegari n deplasare n acest campionat si a fost o lectie de fotbal, demnitate si sportivitate oferita celor care puneau la ndoiala ca acest meci se va juca pe teren. Felicitari tuturor celor 14 jucatori care au intrat pe teren si antrenorului Razvan Lucescu pentru modul n care a fost pregatita si jucata partida cu Dinamo! Repriza perfecta FC Brasov a facut o prima repriza perfecta la Bucuresti, mpotriva lui Dinamo. A dominat mijlocul terenului, s-a aparat cu fundasii la peste 30 de metri de poarta lui Dani Coman si a atacat taios ori de cte ori s-a ivit ocazia, semn ca Razvan Lucescu si-a mobilizat perfect elevii pentru meciul cu Dinamo. Prima ocazie a apartinut lui Surdu, care, n minutul 6, a sutat de la 25 de metri de poarta, portarul Dolha prinznd cu greutate. Primul sut al dinamovistilor spre poarta brasoveana a fost consemnat n minutul 14 cnd Bostina a tras mult peste. n minutul 21 arbitrul Cristian Balaj nu a sanctionat un ofsaid mare la Danciulescu, dinamovistul a scapat singur spre poarta lui Coman, portarul brasovean faultnd la 20 de metri de poarta. Dupa aceasta faza a venit golul brasovean, nscris dupa o faza superba. Zicu a pierdut mingea la mijlocul terenului, Catalin Munteanu a avansat, a centrat din partea stnga, Surdu a recentrat cu capul de la marginea careului, lasndu-l singur pe Marius Maldarasanu cu portarul Dolha, Malda, marcnd cu o scarita superba. Dupa gol, tot stegarii au avut cele mai mari ocazii de a marca, cea mai mare chiar n ultimul minut al reprizei cnd acelasi Maldarasanu a executat perfect o lovitura libera de la 20 de metri lateral, Dolha respingnd greu de la vinclu. Scor la pauza 1-0 pentru FC Brasov, acest rezultat scotnd pe Dinamo din cursa pentru titlul de campioana. Dinamo nu a miscat nici dupa pauza Dupa pauza, dinamovistii au jucat ceva mai bine, au ratat cteva ocazii la poarta lui Coman, dar tot jocul lor s-a rupt n minutul 62 cnd Mihai Roman a primit o pasa la centrul terenului, a pornit singur catre poarta lui Dolha si, dupa un sprint de peste 35 de metri, l-a executat pe portarul dinamovist cu un sut din lateral. A fost momentul n care jocul cinilor s-a rupt de tot, brasovenii fiind cei care au ratat marile ocazii ale reprizei, prin Maldarasanu, care a scapat singur cu Dolha, n minutul 77 si Cristescu, care a sutat n minutul 88 de la 14 metri, dar Dolha a retinut. Trebuie remarcat faptul ca dupa golul lui Roman, suporterii lui Dinamo au aplaudat la scena deschisa jocul echipei lui Razvan Lucescu, iar la final i-au huiduit pe echipierii lui Dinamo. Rezultatul din Groapa, coroborat cu victoria Unirii Urziceni de la Timisoara, fac ca titlul de campioana sa fie 99% n curtea echipei lui Mihai Stoica si Dan Petrescu. Am jucat cu respect fata de meserie La finalul partidei, vizibil fericit, antrenorul Razvan Lucescu a declarat ca nu ntelege de ce s-au iscat toate discutiile n jurul acestui meci, cunoscut fiind faptul ca echipele pe care le-a antrenat nu s-au dat niciodata la o parte din fata adversarilor. Am spus clar ca vom juca pentru noi si pentru victorie. Am jucat cu respect fata de meseria noastra si fata de noi nsine. Am avut la Brasov un an extraordinar, nca sntem n lupta pentru Europa League, chiar daca sansele noastre snt mici, trebuie sa-mi felicit jucatorii pentru felul n care s-au pregatit si au jucat, nu doar astazi, ci n ntreg sezonul, un sezon greu, cu conditii grele, cu lipsuri financiare, a declarat antrenorul lui FC Brasov la GSP Tv. Despre probabila campioana a Romniei, Unirea Urziceni, Ravan Lucescu a spus ca este o echipa frumoasa, dar ca trebuie sa tina cont de cele sase puncte pe care le-ar putea primi FC Timisoara de la TAS. Noi am batut de doua ori pe Dinamo si am luat patru puncte Unirii, deci avem motive sa ne bucuram, a ncheiat Razvan Lucescu.