1 - 1 53': Catalin DEDU
2 - 1 71': Roman
Arbitru:
Cetate Sv:

Din p?cate, victoria de s?mb?t?, de pe ?Areni? nu a fost dublat? ?i de un succes al Sportului Studen?esc la C?mpina, ceea ce face ?ansele de salvare de la retrogradare ale sucevenilor s? r?m?n? ?n continuare foarte mici. Amenin?at? cu retrogradarea, Cetatea Suceava avea doar varianta victoriei ?n meciul cu FC Bra?ov, o echip? aflat? ?n a?teptarea vacan?ei. Partida de la Suceava a ?nceput ?n nota de dominare a forma?iei oaspete, care, ?n primul sfert de or?, a ratat 3 ocazii foarte mari de ?nscrie, prin Dedu, de dou? ori ?i Chipciu. Primul ?ut al sucevenilor spre poarta lui Leite i-a apar?inut lui Stoica, care a prins un vole s?n?tos de la 30 de metri, deschiderea scorului urm?nd s? se produc? c?teva zeci de secunde mai t?rziu. Apetri a executat ca la carte o lovitur? de col?, iar Streinu s-a ?n?l?at peste to?i ap?r?torii adver?i ?i a ?nscris cu o lovitur? plasat? de cap. Acest gol avut darul s? tempereze elanul ofensiv al bra?ovenilor, care, p?n? la pauz?, nu s-au mai apropiat periculos de buturile ap?rate de Curileac. Nici Cetatea nu a excelat prea tare la acest capitol, singura ocazie de gol notabil? apar?in?ndu-i lui Roman, ?n minutul 38. La 8 minute de la reluare, bra?ovenii au reu?it s? egaleze prin Dedu, care a plecat ca din tun de la limita ofsaidului. Fotbali?tii Cet??ii au acuzat din plin ?ocul, a?a c? bra?ovenii au avut ?ansa s? trec? ?n avantaj ?n dou? r?nduri, prin Andronic ?i Dedu, ?n minutele 56 ?i 58. Totu?i sucevenii nu s-au predat ?i au fost, la r?ndul lor, foarte aproape de 2-1, prin Dicher, ?ns? ?utul din 6 metri al acestuia a nimerit bara. ?n minutul 71, Roman, juc?torul gazdelor dorit insistent de Dinu Gheorghe la FC Bra?ov, a ?nscris golul victoriei, a?teptat cu sufletul la gur? de cei 3.000 de spectatori prezen?i ?n tribunele stadionului ?Areni?. Mitruc i-a pasat din lovitur? liber? lui Roman, care a finalizat cu un ?ut ?n for??. Ultima mare ratare a ?nt?lnirii i-a apar?inut nou intratului Adam, care a fost foarte aproape s?-l ?nving? pe Leite, cu un ?ut senza?ional de la 40 de metri.

Oferte pentru Roman

Autorul golului victoriei, Mihai Roman, este dorit insistent sub T?mpa de pre?edintele executiv al bra?ovenilor, Dinu Gheorghe. ?Roman este un juc?tor bun care ne intereseaz??, a spus ?Vam??. Se pare ?ns? c? pentru a-l transfera, FC Bra?ov va trebui s? intre ?n competi?ie cu forma?iile de prima lig?, Gloria Bistri?a, Poli Ia?i, FC Vaslui ?i O?elul, echipe interesate, de asemenea, de serviciile talentatului mijloca? sucevean. Oficialii forma?iei Cetatea spun c? la finalul campionatului, vor analiza toate ofertele primite pentru Mihai Roman.