0 - 1 09': Alexandru CHIPCIU
1 - 1 89': Cotan
Arbitru:
Petrolul:

Chiar daca mai sint 7 etape de disputat, sansele stegarilor la promovare sint minime si tin de matematica futurista. Astazi s-a consumat speram ultimul episod din serialul "Egaleaza-ma ca poti". De 3 etape rezultatele indirecte tin Brasovul in cursa pentru promovare insa asa cum recunostea si Dinu Gheorghe:"Altii ne ajuta , dar noi nu sintem in stare sa ne ajutam pe noi insine!"

Petrolul-FC Brasov 1-1 (Cotan 90 , Chipciu 9)

FC Brasov(1-4-1-4-1) :Leite 7-Voicu 5 (75? Maghici 4),Poverlovici 6, Oros 7, Cistean 4- Tatarciuc 8-Chipciu 7,Diaz 5 (57? Andronic 4),Cristescu 6.5, Sandor 6- Dedu 7 (89? Aristan) Rezerve:Balgradean, Benga, V.Dinu, Simic) Antr. Mihai Stoica 5.

Petrolul (1-3-5-2) :Lazareanu 6-Nofitovici 5.5,Bozga 7,Stepanov 4( 27? Odoroaba 5)-Dumitru 6,Luput 5,5 (52? Stana 6), Marinescu 7, Ghita 5, Budescu 5.5 (68? Cotan 7)- Mutiu 5,Sagna 6.5 Antr Octavian Grigore 6

Stegarii superiori in prima rerpiza!

Pentru a noua oara consecutiv Mihai Stoica "reuseste" sa alinieze o echipa diferita de la o etapa la alta. Cu Voicu , Diaz , Sandor si Tatarciuc fortati sa joace dar cu Vasiliu si Viorel Gheorghe in tribuna, FC Brasov a reusit sa tina piept Petrolului pana in minutul 89 insa pentru cei care s-au aflat la meci Brasovul a rezistat doar pana in minutul 60. Baietii lui Stoica au intrat bine in partida , au aratat de la inceput intentii ofensive si in minutul 10 dupa o actiune colectiva Sandor-Dedu-Cristescu-Chipciu reusesc sa deschida scorul. Marcator Chipciu cu un sut din 9 metrii printre picioarele portarului. Dupa gol brasovenii au continuat presingul bine gandit blocand de la distanta tentativele adversarilor de a construi. Minutul 22- Diaz visand probabil la despartirea din vara , comita o imprudenta de incepator si il faulteaza pe Marinescu in careu. Arbitrul acorda corect penalty, insa Leite se opune egalarii scotand sutul slab al aceluiasi Marinescu. Minutul 29 ? Dedu reuseste o deviere foarte buna pentru Cristescu care din voleu din 7 metri trimite slab si portarul gazdelor scoate de langa bara. Minutul 45+2 gazdele au din nou sansa sa egaleze, Sagna singur in 4 metri trimite cu capul peste.

Stegarii modesti in repriza secunda!

In repriza secunda, Brasovul a cazut, prima data fizic si apoi mental. Nu am mai reusit sa contruim absolut nimica, ne-am retras ca o echipa de subsolul clasamentului in propriul careu aparand acest avantaj fragil si am facut uz in mod stupid de trageri de timp penibile pentru o echipa care a fost superiora clar petrolului in primul mitan. Jucatorii de pe benzi au fost depasiti si egalarea a venit tarziu insa echitabil.Minutul 49 , calcaiul de efect al lui Sagna ocoleste cu putin buturile aparate de Leite. Minutul 55- sutul lui Marinescu trece putin pe langa. Minutul 59 ultima zvacnire a stegarilor: corner Sandor, lovitura de cap Oros putin peste. Oaspetii se arunca asupra careului nostru cu mingi lungi fara destinatar apoi cu deschidere pe benzi unde din pacate Cistean a fost la nivel de judet fiind depasit in aproape toate fazele. Foarte enervant a fost reactia lui Stoica , care a acceptat presiunea adversarului , si-a lasat echipa sa se retraga mult prea aproape de propria poarta si mult prea devreme. In minutul 65 daca Dedu ar fi invatat ceva din golul 2 marcat de Kaka in meciul Manchester-Milan acum am fi vorbit de o frumoasa victorie si de relansarea sanselor de promovare. Faza a fost aproape identica , 2 jucatori ploiesteni s-au lovit la marginea careului , Dedu le-a luat prim-planul insa in loc sa intre in careu si sa mareasca avantajul el a preferat sa se arunce , sa obtina un fault si o lovitura libera de la marginea careului fara rezultat pe tabela de marcaj. Mai mult jucatorul care l-a faultat pe Dedu nici macar nu a fost avertizat.In minutul 77 Petrolul rateaza din nou, Sagna ratacit in mijlocul careului trimite milimetric pe langa bara. Minutul 90- Cotan trece lejer prin apararea nostra trecand de marcajul inexistent marca-Maghici si inscrie cu un sut de la 15 metri in coltul lung! La putine secunde Mihai Stoica muta:Aristan in locul lui Dedu?..!?

Ghinion teribil!

La conferinta de presa de dupa meci,in locul lui Mihai Stoica ragusit s-a prezentat secundul Gabi Raduta care a declarat:"A fost un meci peste nivelul ligii secunde (n.r raportul suturilor pe poarta 3-2), am avut un ghinion teribil , doua reprize diametral opuse, nu ne-am propus sa promovam, am crescut in joc, degeaba joaca altii pentru noi daca noi nu ne ajutam". Antrenorul gazarilor , instalat in functie ieri a mentionat:"A fost un meci tensionat cu o incarcatura psihica deosebita,am controlat repriza secunda in care Brasovul nu a contat!

Dinu Gheorghe asediat!

Gazdele din Moreni au dovedit ca Petrolul este mai iubita in judetul Dambovita decat in Prahova. Dupa ce etapele trecute Dinu Gheorghe a fost injurat copios de Costel Orac si Ion Viorel chiar la Brasov , etapa asta Vama a fost atacat cu seminte si brichete , ba chiar in minutul 80 o sticla plina cu apa a zburat in directia lui Vama, acesta s-a ferit si sticla l-a lovit in plin pe arbitrul de rezerva. Vama a acuzat permanent arbitrajul insa probele video dovedesc ca deciziile arbitrilor in linii mari au fost corecte.Organizatorii au intrat in stare de soc cu cateva minute inainte de meci , cand patronul echipei brasovene Ioan Neculaie a fost la un pas sa aterizeze cu elicopterul personal chiar pe terenul de joc. Pana la urma boss-ul stegarilor aterizat in spatele unor case aflate in vecinatatea stadionului.Aflat la meci secretarul general al Ligii Profesioniste Valentin Alexandru a declarat:" Sa fim seriosi, in mod normal Petrolul , Sportul si cu voi trebuiau sa fie in lupta pentru promovare, insa ce sa va fac daca nu sinteti in stare sa va castigati meciurile"

Tatarciuc imperial, Dedu de mare perspectiva!

Brasovul chiar a facut un joc bun de deplasare in prima repriza in compania unui adversar de top din serie. Chipciu se dovedeste un pariu castigat de Dinu Vama insa jucatorul nu este pregatit fizic ca multi alti jucatori si dispare din joc undeva in minutul 60!, Oros creste de le meci la meci , alaturi de Tatarciuc tin jucatorii montati si ii lauda si ii incurajeaza mai mult decat antrenorul, rar am vazut un jucator de la Brasov in acest sezon luptand cum a facut-o Tatarciuc astazi. Dedu aproape inepuizabil, alearga cam cat toata echipa la un loc si este efectiv distrus fizic incetul cu incetul cu tactica de joc ganditata de Stoica. Sa alergi fara oprire stiind ca nu ai sanse sa prinzi mingea, si daca o prinzi nu ai sanse singur sa creezi vreo actiune serioasa fiindca ceilalti jucatori sint mult prea departe de tine, te distruge incet incet atat fizic cat si psihic. Din pacate la restul jucatorilor le lipseste cate ceva , la unii valoare, la ceilalti dorinta si la mai toti vorba licuriciului:"Cohones"!