1 - 2 92': Spiridon
Arbitru:
FCM Bacau:

Monitorul Expres:
Cel mai lung meci * FC Bra?ov s-a impus, la Bac?u, cu 2-1, ?ntr-un meci ce a ?nceput vineri seara ?i, din cauza ce?ii, s-a terminat s?mb?t? diminea?a * Forexul a ?nvins, pe teren propriu, cu 2-1, Chimia Brazi ?i a terminat turul pe pozi?ia secund? * S?celenii au pierdut meciul decisiv cu Snagovul ?i se ?ndreapt? spre Liga a III-a La Bac?u, ?stegarii? au disputat cel mai lung meci din istorie. Meciul a ?nceput, vineri seara, cu o or? mai t?rziu, din cauza ce?ii ?i a fost ?ntrerupt, ?n minutul 56, deoarece vizibilitatea sc?zuse sub limita regulamentar?. P?n? atunci, bra?ovenii reu?iser? s? deschid? scorul, prin ?andor. A?a c? au plecat la hotel. A doua zi, meciul s-a reluat din minutul 56. Gazdele au ratat un penalti, la 0-1, dar ?stegarii? au transformat o lovitur? de pedeaps?, prin V. Gheorghe. Golul b?c?uanilor nu a mai contat dec?t pentru statistic?, iar elevii lui Gabriel Stan au terminat ferici?i cel mai lung meci din istoria clubului. ?Era trecut de miezul nop?ii ?i eu ?nc? nu puteam adormi. M? tot g?ndeam dac? voi reu?i s?-i montez pe juc?tori?, a povestit antrenorul Gabriel Stan. < ?P?durarii? au ?nvins, cu 2-1, Chimia Brazi, pe teren propriu, dup? ce Coman a marcat golul victoriei ?i vor ierna pe pozi?ia a doua din Seria I a Ligii secunde. ?Este un rezultat bun ?i putem ataca, ?n retur, promovarea. Vom ?nt?ri echipa ?i vom aborda mult mai deci?i ultima parte a campionatului?, a spus Nicolae ?ucunel, pre?edintele Forexului. S?celenii au pierdut, pe teren propriu, la limit?, 0-1, ?n fa?a Snagovului, un meci al supravie?uirii ?n liga secund?. ?Ne-am jucat ultima ?ans? ?i, din p?cate, am pierdut. Vom face cur??enie ?n lot, vom aduce mai mul?i juc?tori tineri cu care vom lupta p?n? la cap?t?, spunea Adrian Secelean, pre?edintele clubului. S?mb?t? diminea?a, doar tabela de marcaj mai amintea de meciul ?ntrerupt cu o sear? ?nainte, din cauza ce?ii: FCM Bac?u- FC Bra?ov 0-1. ~n rest, totul era schimbat: jocul oaspe?ilor, echipamentul ?i sistemul tactic al gazdelor. Cea?a disp?ruse; nu ?i speran?ele b?c?uanilor de a ?ntoarce rezultatul ?n cele 36 de minute r?mase. Furia b?c?uanilor s-a materializat dup? doar trei minute, atunci, c?nd Bobi Verde?, intrat ?n locul lui Mavriche, a fost faultat ?n careu de Maghici. Penaltiul a fost executat ?i ratat de Trofin, care a trimis balonul ?n bara din dreapta lui Zdr?nc?. Finalul pove?tii. Chiar dac? s-au aruncat din nou ?n atac, elevii lui Popovici nu au mai putut schimba soarta meciului. Pe l?ng? ?ocul psihic, gazdele au avut de ?nfruntat ?i o ap?rare atent? ?i norocoas?. Da, norocoas?, dovad? fiind ?i mingea respins? de pe linia por?ii, ?n minutul 74, de c?tre Dumitru la lovitura de cap a lui Marian T?nas?. Bra?ovenii nu s-au mul?umit doar s? se apere supra-numeric. Au ?i contraatacat periculos. ~n minutul 59, Manea a fost nevoit s?-l faulteze la 17 metri pe Anghel, pentru ca ?n minutul 64, Dedu, s?-l p?c?leasc? pe arbitrul Bogaciu la o c?dere spectaculoas? ?n careu. ?Centralul? a dictat penalti pentru FC Bra?ov ?i, spre deosebire de Trofin, Viorel Gheorghe a ?nscris, cu toat? opozi?ia lui Manea. Finalul a adus golul de 1-2 marcat de Spiridon, dar nu a putut ?terge am?r?ciunea primei ?nfr?ngeri interne a b?c?uanilor. C?t de dificil e s? preg?te?ti un meci cu trei reprize? Cristi Popovici ?i Gabi Stan s-au confruntat cu o situa?ie inedit? ?n cariera lor. Vineri, 24 noiembrie. Era ora 21.03. Minutul 54 al meciului FCM Bac?u - FC Bra?ov. Cea?a a pus din nou st?p?nire pe c?mpul de joc. Nu se vedea de la o poart? la cealalt?, a?a cum prevede regulamentul. Arbitrul Aurelian Bogaciu a fluierat ?ntreruperea meciului. A str?ns echipele la centru ?i a a?teptat c?teva minute, dup? care a poftit juc?torii la vestiare: ?Nu putem continua; nu se vede nimic. Relu?m m?ine, de la ora 11.00?. S?mb?t?, 25 noiembrie. Ora 11.46. Partida dintre FCM Bac?u ?i FC Bra?ov s-a ?ncheiat de c?teva minute. Cei doi antrenori, Cristi Popovici ?i Gabi Stan au fost ruga?i s? explice cum ??i po?i preg?ti echipa pentru un joc de numai 36 de minute. ?Foarte greu?, recunoa?te Stan, care a dezv?luit c?teva aspecte interesante petrecute cu o sear? ?nainte, ?n hotelul bra?ovenilor. Dificult??i psihologice ?Era trecut de miezul nop?ii ?i eu ?nc? nu puteam adormi. M? tot g?ndeam dac? voi reu?i s?-i montez pe juc?tori?, a povestit ?Gabello?, care a continuat: ?A fost greu, pentru c? tot felul de persoane din anturajul echipei le spuneau fotbali?tilor no?tri: ?Jum?tate de or?, c?t a mai r?mas de jucat, bubui?i ?i voi mingea prin tribune?. Le-am atras aten?ia b?ie?ilor c?, dac? vom proceda a?a, pierdem sigur. A fost nevoie de un efort serios pentru a-i face s? ?n?eleag?. Ce am fost ?i ce-am ajuns! Alt?dat? echipe cu tradi?ie ?n fotbalul rom?nesc, acum ne chinuim dou? zile s? termin?m un meci ?n divizia B!?. Ritm superior Antrenorul b?c?uan s-a declarat mul?umit de modul cum au abordat elevii s?i cele 36 de minute r?mase. ?Am atacat, am pus presiune pe adversar ?i ne-am creat situa?ii de gol, chiar dac? le-am ratat?, a spus, Popovici, care a continuat: ?Le-am spus b?ie?ilor c? dac? ar fi jucat ?i vineri seara tot a?a, altul ar fi fost rezultatul?. Chestiona?i dac? nu ar fi mai bine ca meciurile s? aib? o durat? de 30 ?i ceva de minute, cei doi antrenori au z?mbit, dar au r?spuns serios. ?C?nd ?tii c? evoluezi 90 de minute, ??i dozezi efortul?, a explicat Gabi Stan. Momentul cheie al jocului * F?r? discu?ie, momentul cheie al celor 36 de minute jucate s?mb?t? diminea?a a fost penaltiul ratat de Sorin Trofin. ?Echipa mea m-a surprins ?i pe mine cu determinarea de care a dat dovad?. Pot spune ?ns? c? am avut o cump?n? mare la acea lovitur? de la 11 metri a gazdelor. Dac? Trofin d?dea gol, Bac?ul ne b?tea. S?nt sigur de asta?, a declarat, dup? meci, antrenorul oaspe?ilor, Gabi Stan. De aceea?i p?rere a fost ?i Cristi Popovici: ?Consider c?, ?n cazul ?n care Trofin ar fi transformat penaltiul, am fi avut for?a necesar? de a c??tiga meciul?. Tehnicianul Bac?ului a completat: ?E p?cat pentru noi c? prin aceste ultime dou? meciuri ale anului am stricat parcursul destul de bun pe care l-am avut ?n tur?.