46 16. Marian CRISTESCU

Arbitru:
Gloria Buzau: Leu, Doicaru, Oancia, Stere, Gheorghita, Popliaca (min. 37 V.Ion), Popa (min. 55 Marculescu), Hulubei, Otvos, Motiu (min. 66 Buteseaca), Bunica

Transilvania Expres:
Adrian Soare. Meciul disputat de FC Brasov in compania uneia dintre candidatele la retrogradare, Gloria Buzau, s-a dovedit a fi unul extrem de dificil. De fapt, se anticipa o confruntare pe viata si moarte, avand in vedere ca ambele combatante isi propusesera sa cucereasca toate punctele puse in joc. Duelul de pe arena din ?Crang? s-a incheiat, in cele din urma, asa cum a si inceput, adica la egalitate (0-0). Oaspetii s-au grupat organizat in aparare si atunci cand s-a impus au iesit pe contraatac, incercand sa puna in pericol poarta aparata de Leu. De partea cealalta, echipa lui Viorel Ion a cautat cu disperare drumul spre gol, insa eforturile s-au dovedit zadarnice. Prima repriza a fost una in care, de altfel, s-au si consumat cele mai clare ocazii. ?Stegarii? au trecut pe langa deschiderea scorului in minutul 27, cand cei peste 3.000 de spectatori au ?inghetat? la faza ce l-a avut in prim plan pe Tatarciuc. Acesta a primit o pasa excelenta in careu de la Dumitru si, profitand de culoarul liber, a sutat spre poarta, insa mingea a fost scoasa de pe linie de piciorul salvator al lui Oancia. In replica, la doar cateva minute, gazdele au lansat un contraatac, iar Hulubei a sutat de la marginea suprafetei de pedeapsa, insa mingea a fost retinuta de goalkeeper-ul Colceag. In minutul 38 a fost randul lui Otvos sa il puna la grea incercare pe portarul ?galben-negrilor?. Jucatorul buzoian a patruns in careu si de la numai sase metri a sutat la poarta, insa mingea a fost blocata. In al doilea mitan al partidei, echipa de la poalele Tampei s-a aratat mult mai indrazneata in atac, creandu-si, astfel, cateva ocazii de gol, care au dat mari emotii adversarilor. Din nefericire pentru elevii lui Cornel Talnar, mingea nu a intrat in poarta. Mai intai, Prodan, excelent servit de Dedu, a reluat cu capul, din plonjon, peste transversala. Apoi a venit randul lui Cristescu sa treaca pe langa deschiderea scorului. El a sutat de la circa 14 metri, dar balonul a fost respins in extremis de acelasi Oancia, care s-a dovedit a fi omul meciului. Un moment important al intalnirii s-a consumat in minutul 74, cand arbitrul a inchis ochii la un hent clar comis in propria suprafata de pedeapsa de Pasca: la un contraatac rapid, V. Ion i-a pasat in dreapta lui Bunica, acesta a patruns in careu si a incearcat sa recentreze, insa mingea a fost lovita cu mana de fundasul brasovean. Un rezultat echitabil, dupa cum avea sa declare la conferinta de presa antrenorul Gloriei Buzau, Viorel Ion, care a avut un punct de vedere interesant: ?Cea mai buna echipa din aceasta serie este Forex Brasov, cu mult peste Ceahlaul Piatra Neamt. FC Brasov nu are fata de Divizia A?. La randul sau, ?secundul? Cosmin Bodea a punctat: ?A fost un meci echilibrat, dar parca noi am avut ocazii mai clare de a marca. Nu comentez arbitrajul?.