3 - 2 93': Marsavela
Arbitru: Tiberiu Lajos
Forex: Arotaritei, Grama, Apostol, Vajda, Bacila (min. 85 Cristea), Stanga, Manea, Catana, Onciu, Popa (min. 74 Marsavela), Anghel (min. 82 Marton)

Transilvania Expres:
Atmosfera de mare meci sambata dimineata, pe Stadionul ?Forex?. In ciuda frigului patrunzator, aproximativ 3.000 de brasoveni au asistat la schimbarea ierarhiilor in fotbalul de sub Tampa. Echipa de cartier FC Forex, proaspat promovata din Divizia C, a reusit sa dispuna de FC Brasov, formatia fanion a judetului, si sa devina principala contracandidata a Ceahlaului Piatra Neamt in lupta pentru promovarea in prima liga. Disputa a inceput excelent pentru ?stegari?, Prodan deschizand scorul in minutul 7 cu o lovitura de cap de la sase metri. Chiar daca elevii sai erau in avantaj, antrenorul Gigi Multescu s-a agitat foarte mult, fiind la un pas de a fi trimis in tribune de arbitrul Tiberiu Lajos. ?Padurarii? nu au acuzat socul si, imediat, Grama a ratat intalnirea cu mingea in careul advers. Dupa ce Prodan si-a batut joc de o ocazie, sutand peste poarta din opt metri, gazdele au egalat situatia pe tabela. Apararea ?galben-negrilor? a balbait, jenant, mingea centrata de Manea din lovitura libera, iar Apostol si-a facut datoria. Gazdele au prins, astfel, curaj si au pus stapanire pe joc. In minutul 25, Anghel a scapat singur spre poarta lui Dossey, insa a pierdut balonul de sub control, iar portarul ghanez a retinut. Peste zece minute, Apostol a fost aproape de al doilea sau gol, dar Tatarciuc a scos de pe linia portii sutul expediat de acesta. Oaspetii puteau intra in avantaj la cabine, daca Vasiliu nu ar fi ratat inexplicabil, dupa ce a driblat doi fundasi adversi. Imediat dupa odihna, jocul a stagnat, prima faza de poarta a mitanului secund venind abia in minutul 59, cand sutul lui Popa a fost retinut de Dossey. Apoi, Florin Anghel a realizat, poate, cel mai frumos gol din cariera sa. In minutul 73, a sutat napraznic, de la 20 de metri, iar balonul a intrat sub transversala. La 2-1, gazdele s-au retras in aparare, preferand arma contraatacului. Finalul a fost unul tensionat. In minutul 88, proaspat introdusul Cristea l-a faultat pe Cristescu in careu, iar, ?centralul? a aratat, fara nici o ezitare, punctul de la 11 metri. Penalty-ul a fost transformat de Prodan, care a readus bucuria in tabara vizitatorilor. Pentru putin timp, intrucat Poverlovici, pierzandu-se cu firea, s-a gandit sa ofere o ultima sansa de victorie ?padurarilor? si, in ultimul minut de prelungiri, a facut un fault inutil in marginea terenului. Elevii lui Adrian Harlab au profitat la maximum, centrarea impecabila trimisa de Manea fiind reluata cu capul in plasa de Marsavela. La final, oaspetii au plecat repede, in timp ce ?padurarii? isi cantau izbanda in fata vestiarului.
Gigi Multescu sustine ca a fost injurat
La conferinta de presa, tehnicianul Gigi Multescu a refuzat sa se aseze langa Adrian Harlab. Doar dupa ce acesta din urma a iesit din sala, ?principalul? lui FC Brasov a relatat: ?Am fost injurat ca la usa cortului. Cand nu le-a dat un fault, Harlab m-a injurat pe mine. Asta este cultura si civilizatia adversarilor?.
Despre confruntarea propriu-zisa, antrenorul ?galben- negrilor? a punctat: ?A fost un meci pe care l-am pierdut din doua faze fixe si o executie excelenta a lui Anghel, ajutat de fundasii mei, pe care i-a intors ca pe clatite. Am inceput bine partida, am dat gol din actiune. La Forex sunt jucatori cu experienta. Pe ai mei trebuie sa-i asez cu mana. Am facut reconstructia pe sentimente si nu pe valoare. Terenul ne-a incomodat, deoarece avem o echipa mai tehnica. Din pacate, dispunem de jucatori modesti si inconstanti, dar mai este o etapa si vine bisturiul. FC Forex se poate bate pentru locul doi si este posibil sa devina prima echipa a orasului. Felicit ambele grupari pentru daruire, cu un plus pentru gazde. Cum a spus si Sorin Cartu, ?prostia nu se poate antrena??. La randul sau, ?principalul? Adrian Harlab a sustinut: ?Daca Multescu se simte marele antrenor, atunci sa o demonstreze. Eu nu am injurat pe nimeni. S-a dovedit ca Forex este cea mai buna formatie din Brasov. Fiecare jucator care este din oras aduce spectatori la meci. La FC Brasov, pentru cine sa vina lumea la stadion? A fost un joc bun, de angajament. Noi am avut mai multe ocazii si am meritat victoria, chiar daca a fost obtinuta in minutul 93. Sa spun sincer, la 2-2 nu mai speram, insa jucatorii au stiut sa se mobilizeze. Acestea sunt partidele frumoase. Ca nivel, a fost un joc de Divizia A?. Patronul ?padurarilor? crede in promovare Vizibil satisfacut, patronul lui Forex, Nicolae Tucunel, a marturisit: ?Eram pregatit sa dau o declaratie dupa un rezultat nefavorabil, deoarece jocul a avut o incarcatura deosebita. A fost, pentru noi, un meci de infarct, insa toate au ?mers? in favoarea noastra. La 2-2 murisem, dar a venit golul lui Marsavela si am inviat. Iata ca batranii au rolul lor si in fotbal si trebuie pretuiti. Speram sa facem fata in continuare in acest campionat. Dorim sa readucem Brasovul in Divizia A. O astfel de sansa s-ar putea sa nu se mai iveasca.?
Vasile Kraila a fost fair-play
Managerul general al gruparii FC Brasov, Vasile Kraila, a trait disputa la intensitate maxima. El a strigat la jucatori, pentru incurajari sau reprosuri, iar la sfarsit a plecat deziluzionat de scorul final. Cu toate acestea, a avut puterea sa afirme: ?Felicit echipa gazda, care a jucat foarte bine si a meritat acest succes. In ce ne priveste, de cand am venit eu la FC Brasov, din vara, am demonstrat ca echipa isi joaca sansele doar pe teren, nu in culise. Mai este o etapa pana la finalul turului, dupa care vom analiza situatia si vom lua masurile care se impun?.